Ana Sayfa Doğum Kontrolü Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu) (BTL)

Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu) (BTL)

Hamilelik oluşabilmesi için erkekten gelen sperm ile kadından gelen yumurtanın fallop tüplerinde bir araya gelmesi gerekir. Tüplerin geçirgenliğinin bilinçli olarak engellenmesi ise bir doğum kontrol yöntemidir ve cerrahi sterilizasyon olarak adlandırılır. Bu şekilde sperm yumurtaya ulaşamaz ve onu dölleyemez.

Koruyuculuğu hemen başlar ve ömür boyu sürer. Yüksek oranda kalıcı koruma sağlaması açısından uygun kişilerde en avantajlı doğum kontrol yöntemidir.Kalıcı bir yöntem olması ve geri dönüş olasılığının düşük olması en önemli dezavantajıdır. Etkinliği %100′e yakındır. Çok az bir oranda tüplerin tekrar açılabilmesi ve gebelik ihtimali vardır. Tüpler bağlanırken uygulanan tekniğe bağlı olarak mikro cerrahi işlemler ile tüpler yeniden açılabilir. Ancak bu operasyonların etkinliği düşüktür.

Tüp ligasyonlarının çoğu sezaryen operasyonları sırasında yapılır. Ancak bu şart değildir. Her zaman yapılabilir. Sezaryen sırasında yapılabildiği gibi daha sonra laparoskopik olarak yada normal doğumdan sonra küçük bir kesi ile de yapılabilir. Tüplerin bağlanması işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Adet düzeninde genelde bir değişikliğe neden olmaz. Cinsel yaşantı açısından hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Tüplerin Bağlamasına Rağmen Gebelik Oluşabilir Mi?

Hiç bir doğum kontrol yöntemi %100 gebeliği önleyemez. Buna tüpleri bağlamak da dahildir. Tüplerin bağlanmasından sonra gebelik oluşma riski diğer bir çok korunma yöntemine göre çok düşüktür fakat yine de 200 kadından birisinde böyle bir gebelik oluşma riski vardır. O yüzden her korunma yönteminde olduğu gibi tüpler bağlandıktan sonra da adet gecikmesi olursa gebelik testi yapılmalı ve doktora başvurmalı.

Tüp Bağlatma İşleminin Geri Dönüşü Mümkün mü ?

Kadında tüplerin bağlanması işlemi artık istediği kadar çocuk sahibi olmuş ve bir daha kesinlikle gebelik düşünmeyen kişilere önerilir. Çünkü tüplerini bağlatmış kişilerin bir daha normal yoldan gebe kalmaları çok zordur. Bağlanmış tüplerin ameliyatla tekrar açılması için bir takım operasyonlar olmakla beraber sonucunda gebe kalma oranları düşüktür, her zaman mümkün olmaz. Tüplerin hangi yöntemle bağlandığına göre değişmekle beraber tekrar tüpleri açma (reversal) ameliyatından sonra gebelik başarısı en fazla %50 olmaktadır.Bu kişiler gebelik için ayrıca tüp bebek yöntemlerine başvurabilirler.

Prof. Dr. Cansun Demir
Kadın Hastalıkları – Doğum ve Perinatoloji Uzmanı