Ana Sayfa Rahim Hastalıkları Rahim İçi Yapışıklık (İntrauterin Sineşi) (Asherman Sendromu)

Rahim İçi Yapışıklık (İntrauterin Sineşi) (Asherman Sendromu)

Rahim içerisinde küretaj, ameliyat veya enfeksiyon gibi nedenlerle oluşacak travma sonucu yapışıklıklar meydana gelmesine intrauterin sineşi veya asherman sendromu denir. Hafif derecede yapışıklıklar rahimin sadece ön ve arka duvarı arasında bir veya bir kaç yapışık band şeklinde olabilir, ileri derecede bir yapışıklık durumunda rahimin bütün duvarları tamamen birbirine yapışmış ve kapanmış halde olabilir ve bu durumda hasta hiç adet göremez. Hafif yapışıklıklar da hasta adet görmeye devam edebilir veya adet kanamaları azalmış olabilir. Yapışıklıklar tekrarlayan düşüklere sebep olabilir, gebe kalmada zorluk yaratabilir.

Rahim İçi Yapışıklığa Sebep Olabilen Durumlar:

Kürtaj (özellikel çok sayıda tekrarlayan kürtajlar), rahim içerisine yapılan herhangi bir müdahale veya ameliyat (myomektomi), tüberküloz (verem) ve bazı diğer şiddetli enfeksiyon hastalıkları yapışıklıklara neden olabilir.

Tanı:

Tanı için ultrasonografi (özelikle rahim içrisine su verilerek yapılan ultrasonografi, sis), histerosalpingografi (rahim içerisine ilaç verilerek film çekilmesi) veya historoskopi (rahim içrisine kamera ile bakılması) yöntemlerinden faydalanılır.

Tedavi:

Tedavi için en sık histeroskopi ile rahim içerisindeki yapışıklıkların kesilmesi yöntemi kullanılır. Ameliyattan sonra tekrar yapışmayı engellemek için bazen ilaçlar veya rahim içerisine spiral takılması uygulanır. Ameliyat genellikle kısa sürer ve hasta kısa sürede taburcu olur fakat özellikle ileri derecede yapışıklık durumunda ameliyat sırasında yapışıklıklar açılmaya çalışılırken çok nadiren rahim duvarının delinmesi riski vardır.

Prof. Dr. Cansun Demir
Kadın Hastalıkları – Doğum ve Perinatoloji Uzmanı