Ana Sayfa Ameliyatlar ve Cerrahi İşlemler Leep İşlemi – Elektrokonizasyon

Leep İşlemi – Elektrokonizasyon

Smear testinde izlenen bazı tür anormallikler sonucunda rahim ağzındaki patolojinin tedavisi ve patolojik incelenmesi için rahim ağzından koni şeklinde bir parça çıkarılır. Bunun için ucunda halka şeklinde tel bulunan ve elektrikle çalışan bir alet kullanılır. İşlemin yapılma amacı ve mantığı konizasyon ile aynıdır, sadece kullanılan aletler farklıdır. LEEP işleminde bisturi yerine tel şeklinde elektrikli aletle kesme işlemi yapılır.

LEEP lokal anestezi ile veya genel anestezi ile yaklaşık 5 dakikalık sürede yapılabilecek bir işlemdir. İşlemin adet dönemi dışında bir zamanda kanama yokken yapılması gerekir. Hasta normal jinekolojik muayene pozisyonunda iken spekulum takılır ve leep aleti le rahim ağzından koni şeklinde parça çıkarılarak incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Hasta işlem sırasında ağrı hissetmez. Hasta işlemden sonra hemen günlük yaşantısına dönebilir, sadece genel anestezi alanlarda birkaç saat gözlemek gerekir.

Rahim ağzının iyileşmesi ve eski haline dönmesi birkaç hafta alacaktır. İşlemden sonra birkaç hafta kahverengi akıntı olabilir. Akıntı için ped kullanılabilir, asla tampon kullanılmamalıdır. İşlemden sonra bir ay cinsel ilişkide bulunulmamalıdır ve vajinal duş yapılmamalıdır. Hafif kasık ağrıları olabilir.

İşlemden 20-30 gün sonra hasta tekrar kontrol edilir ve rahim ağzının iyleşme durumu değerlendirilir. Patoloji sonucu mutlaka takip edilmelidir. Patolojiye gönderilen parçanın sonucuna göre ya sadece smear takipleri ile hasta izlenir veya başka tedavi gerektiren bir sonuç gelmişse o tedaviler uygulanır.

LEEP oldukça basit ve güvenilir bir metod olmasına rağmen nadiren bazı komplikasyonlar izlenebilir. Bunlar:

  • Aşırı kanama
  • Enfeksiyon
  • Mesane spazmı
  • Barsak yaralanması

Aşağıdaki durumlarda tekrar doktorunuza başvurmalısınız:

  • Aşırı vajinal kanama
  • Aşırı karın ağrısı
  • Ateş
  • Kötü kokulu vajinal akıntı

Prof. Dr. Cansun Demir
Kadın Hastalıkları – Doğum ve Perinatoloji Uzmanı