Ana Sayfa Doğum Gerçek ve Yalancı Doğum

Gerçek ve Yalancı Doğum

Yalancı doğum sancılarına “Braxton Hicks kontraksiyonları” denir. Bunlar gebelikte son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar, fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.Bunlar rahmi doğuma hazırlayan sancılardır.

– Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.

– Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şiddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.

– Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle ya da hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.

– Gerçek ağrılar 30 – 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir, genellikle daha kısa (15 – 20 saniye) sürer.

– Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

En önemlisi de yalancı sancılar rahim ağzında açılma yapmaz. Oysa gerçek sancılarda rahimde açılma gerçekleşmiştir.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğiniz de uzanıp dinlenin ya da zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Prof. Dr. Cansun Demir
Kadın Hastalıkları – Doğum ve Perinatoloji Uzmanı