8 Aylık Gebelik

29-32. Haftalar Arası Bebeğinizdeki Değişiklikler

Gebeliğin 37. haftasına kadar (30-37hf) her hafta bebek yaklaşık 250 gram alır, 30.hf da bebek 1500 gram ağırlığında, 25 cm uzunluğundadır.30.hf da bebek diafragma kaslarını kullanarak solunum egzersizleri yapmaya başlar.

31.hf da erkek bebekte testisler böbreklerin yanından skrotuma iner, kız bebeklerde ise hala klitorisi labiumlar kapatamaz.Bu haftada bebek doğarsa hala akciğer gelişimi tamamlanmadığından sonrasında bebek yoğun bakımda uzun bir süre kalması gerekebilir ve ventilatör ihtiyacı olabilir.

32.hf da bebek hareketlerinde eskiye nazaran göreceli bir azalma hissedilebilir,eğer bu sizde endişe uyandırıyorsa sol tarafınıza uzanıp bebek hareketlerini takip edin. 2 saat içerisinde 10 hareketten daha az hareket hissederseniz doktorunuza başvurun, bebek hareketlerinde ani yokluk hali tehlikeli bir durumdur böyle bir durumda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Şunu da belirtmek gerekirki 32.hf da doğan bebeklerin % 80’i hayatta kalır ve normal bir yaşam sürerler.

8. Ayda Annedeki Değişiklikler

Gebelikten öncekine göre kalp hızı %20 artar, giderek büyüyen bebeğinizin karın içindeki büyük damarlara olan basısı nedeni ile varisler, spider venler dediğimiz damarsal pembe renkli ışınsal uzantıları olan görünümler, hemoroidler oluşabilir. Bu saydıklarımızın hepsi doğumdan birkaç hafta sonra ya tamamen azalır ya da kaybolur.

Bunlara ek olarak kan akışındaki artış nedeni ile gebelerin yarısında sabahları göz kapaklarında ve yüzde şişlik görülebilir. Gebelik hormonu olarak bilinen progesterondaki artış nedeni ile solunum hızı ve derinliği artar ki, bu da artan oksijen ihtiyacını karşılamanızı sağlar.

Gene hormonal nedenler,kan akışındaki artış ve süt bezlerindeki artış nedeni ile memelerde büyüme olur.

Rahim(uterus) kaslarıda doğum eylemine hazırlanmak için bu haftalarda yalancı doğum sancılarının hissedilmesine neden olur. Bu kasılmaları gerçek doğum ağrısından ayırmak için gerçek doğum sancılarının dinlenerek geçmemesi, giderek sıklığının ve şiddetinin artması, bununla beraber vajenden koyu kıvamlı bir akıntı, kanama ya da su gelmesinin eşlik edebileceğinin bilinmesi çok önemlidir, çünkü 37.hf dan önce ağrılı ve regüler kontraksiyonlar preterm eylem (erken doğum) işareti olabilir.

Gene uterusun idrar yolları ve kesesine olan basısı nedeni ile özellikle gülme-öksürme gibi karın içi basıncını artıran durumlarda idrar kaçırma olabilir, artan idrar yolu enfeksiyonu riskine karşı tüm gebelerin dikkatli olması gerekmektedir. Normalden daha sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, alt karın bölgesi veya sırt ağrısı olan gebeler hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu fark edilmezse böbreklerinize zarar verebileceği gibi, preterm eylemi de provake edebilir.

Bu dönemde olan ani vajinal kanama plasenta previa denen tıbbi acillerden birinin işareti olabilir, böyle bir kanama durumunda hemen doktorunuza başvurunuz.

Gebelerin çoğunda görülen karın derisi, üst kollar-bacaklarda, kalçada oluşabilen pembe renkli kalın çizgiler oluşabilir. Bu çizgiler derinin gerilmesi, gebelikte artan kortisol adlı hormonun derideki elastik lifleri zayıflatması nedeni ile oluşurlar ve dışarıdan uygulanan krem ve yağların faydası yoktur. Bebelikten sonra renkleri açılır ancak tamamen kaybolmazlar.

Takip

Gebeliğin 8.ayı gebenin son aylık kontrolere gideceği ayıdır. Bu kontrollerde kan basıncı ölçümü, bebek kalp atışlarının doppler ile dinlenmesi, pubis-uterus arasının ölçümü ki bu 29-32. haftalarda gebelik haftası ile eşittir, kilo ölçümü , her vizitte istenmesi gereken idrar tahlilini de içermelidir.

Bu Ayda Oluşabilecek Aciller

 • Vajinal kanama
 • Uterin kontraksiyonlar(saatte altıdan fazla)
 • Şiddetli ya da sürekli başağrısı(beraberinde bulantı-kusma, bulanık görmenin olması)
 • Şiddetli abdominal ağrı
 • Bacakta kırmızılık ve şişlik ile beraber ağrı
 • Kanama ya da ateş ile beraber ağrı
 • Ağrı ya da ateş ile beraber kusma
 • Yüksek ateş
 • Vajenden sulu bol miktarda akıntı gelmesi
 • Görmede değişiklikler
 • Bu durumlar yaşandığında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun!

Prof. Dr. Cansun Demir
Kadın Hastalıkları – Doğum ve Perinatoloji Uzmanı